Jak se projevuje vyšší citlivost
Uvažujete o tom, jestli i vás se téma vyšší citlivosti týká a chcete vědět, jak to můžete poznat? Vyšší citlivost se může projevovat různými formami, a ne každý citlivější člověk ji vnímá stejně.
Rozlišujeme dvě základní formy:
1/ Intenzivnější vnímání některými nebo i všemi 5 základními smysly, které bývá označováno jako senzitivita:
ZRAKEM
Může vám vadit ostré světlo nebo naopak šero nebo třeba velká zasněžená plocha za slunečného dne, delší dívání do počítače nebo TV.
Výhodou intenzivnějšího zrakového vnímání může být např. estetické cítění, pozorování a vnímání souvislostí, cit pro proporce nebo kombinaci barev. Tyto schopnosti mohou velmi dobře využívat malíři, designéři, architekti, módní návrháři, floristé. Těmto lidem prospívá, pokud se obklopují hezkými věcmi, které jejich oko potěší.
SLUCHEM
Nedělá vám dobře hlasitá hudba, či jiné intenzivní zvuky nebo hlasitě hovořící či křičící lidé, hlasité koncerty nebo křičící davy lidí. Současně můžete mít velký cit pro melodii, intonaci a být třeba dobrým hudebníkem, skladatelem, hercem nebo spíkrem. Prospěšná může být muzikoterapie, poslech vhodné oblíbené hudby.
ČICHEM
Vnímáte intenzivněji některé vůně nebo pachy, které druzí třeba ani nezaznamenají. Jen třeba minimálním zápachem dokážete poznat špatnou kvalitu potravin, se zavázanýma očima rozpoznat květiny, odrůdu vína nebo parfém. Lidi s nadstandardně vyvinutým čichem se mohou skvěle uplatnit například právě při výrobě parfémů. Těmto lidem může hodně pomáhat aromaterapie.
CHUTÍ
Máte velmi vytříbené chuťové pohárky, dokážete jídlo lépe dochutit a také si dobré jídlo více vychutnat, naopak můžete intenzivněji reagovat na špatné nebo špatně upravené jídlo. Tito lidé jsou skvělými kuchaři nebo je potěší, když si mohou vychutnat dobré jídlo nebo víno.
HMATEM
Tito lidé bývají více citliví na dotek, může jim vadit dotek některých materiálů nebo lidí. Mohou se dobře uplatnit jako fyzioterapeuti, maséři nebo i zruční sochaři, či všude tam, kde se vytváří něco přímo rukama. Těmto lidem mohou prospívat jemné, citlivé masáže nebo tvůrčí rukodělné činnosti.
2/ Citlivější a intenzivnější vnímání pocitů a prožívaných emocí
Intenzivněji prožíváte jak pozitivní, tak i negativní emoce, což může být okolím vnímáno jako přecitlivělost. Mnoho lidí díky vyšší činnosti nervového systému může vnímat i pocity a energie druhých lidí. Například vstoupíte do místnosti a bez jediného slova vnímáte, jaká je nálada přítomných lidí. Nebo se vám může stávat, že v pouhé přítomnosti lidí, kteří jsou hodně negativně naladěni, se necítíte dobře nebo je vám dokonce i fyzicky špatně.
Tito lidé mohou být díky své vysoké empatii dobrými terapeuty, kouči, poradci, vychovateli či lékaři.
Je pro ně velmi důležité, aby dbali na to, s kým se potkávají, kým a jakým prostředím se obklopují.
Je dost lidí, kteří se i na základě reakcí okolí za svoji citlivost stydí, schovávají ji a popírají, jen aby nevypadali jiní, divní nebo dokonce nemocní. Je pravda, že v našem současném světě zaměřeném, bohužel, především na výkony, se citlivost moc nenosí a nebývá považována za výhodu.
Být jiný neznamená ale být špatný. Čím víc lidí, kterých se to týká, začne objevovat výhody své citlivosti a využívat své přednosti, o to dřív se může změnit i vnímání a reakce okolí.
Je skvělé si uvědomit, že vyšší citlivost není chybou, ale nadáním, silou a výhodou, která může prospívat nejen jejímu majiteli, ale i okolí.
Zajímá vás, zda se vyšší citlivost týká i vás? Zkuste si udělat jednoduchý test citlivosti.